Претражи овај блог

четвртак, 1. октобар 2009.

Hakovanje FTP servera

Hakovanje FTP servera

Sada ce mo svaku vazniju naredbu obraditi zasebno. Naime, pokusacu da vam objasnim cemu koja komanda sluzi i kako se koristi.

OPEN - ova naredba sluzi za konektovanje na FTP server. Koristi se u sledecem obliku:
ftp> open ime_hosta.com

DISCONNECT - kao sto prethodna komanda sluzi za konektovanje na FTP server, tako ova sluzi za diskonektovanje sa servera. Za njeno koriscenje samo ukucete DISCONNECT i to je to.

GET - ukoliko zelite da preuzmete (download-ujete) neki fajl sa servera, onda koristite ovu komandu:
ftp> get fajl.txt

MGET - kada zelimo da preuzmemo vise fajlova od jednom, onda ne mozemo koristiti naredbu GET vec cemo koristiti MGET:
ftp> mget *.txt

PUT - ova neredba koristi za slanje (upload-ovanje) fajlova na server:
ftp> put fajl.txt

MPUT - za slanje vise fajlova na server koristi se naredba MPUT:
ftp> mput *.txt

Ovo su neke od osnovnih komandi koje su vam potrebne, a ukoliko vam je potrebna pomoc za odredjenu komandu, onda ce te uneti sledece:
ftp> help {komanda}
Gde je {komanda} odredjena komanda za koju vam treba pomoc.

Na primer, ukoliko zelim da naucim kako se koristi komanda CD ja cu da ukucam ovu komandu:

ftp> help CD

FTP program ce prikazati sledece:

cd Change remote working directory

Sada kada znamo osnovne FTP komande mozemo da isprobamo rad sa FTP-om. Pre svega potrebno je da se konektujemo na odredjeni FTP server. Pokrenimo MSDOS i ukucajmo FTP. Tada cemo pokrenuti FTP klijent. Za konektovanje na server unesite sledece:

ftp> open ime_servera.com
Gde je ime_servera.com bilo koji server na koji zelite da se konektujete (npr. hotmail.com ili ptt.yu). Pogledajte sledeci primer da bi vam bilo jasnije.

ftp> open web2.mtnl.net.in
Ova komandom cu da se konektujem na server web2.mtnl.net.in

Nekon sto se konektujemo na FTP server, docekace nas neka vrsta banera za dobrodoslicu koji izgleda ovako:

Connected to web2.mtnl.net.in.
220-
220-#*************************************************************
220-# Welcome to MTNL's ftp site
220-#*************************************************************
220-#
220-# You can upload your own homepages at this site!!!
220-#
220-# Just login with your username and upload the HTML pages.
220-# (You can use your favourite HTML editor as well)
220-#
220-# World will see it at http://web2.mtnl.net.in/~yourusername/
220-#
220-# So get going......UNLEASH YOUR CREATIVITY !!!!
220-#
220-#*************************************************************
220-
220 ftp2.mtnl.net.in FTP server ready.
User (web2.mtnl.net.in:(none)): forbidden
331 Password required for forbidden.
Password:

Kao sto i sami vidite za ulazak na FTP server potreban je password. Sada vi sigurno mislite 'pa koj ce mi to k*rac kada ne znam password?' Stvar je u tome sto veliki broj FTP servera dozvoljava takozvane anonimne ulaze. To znaci da ce te kao password iskoristiti anonymous i moci ce te da upadnete u server i izvrsite upload ili download fajlova. Ali na nasu zalost postoje i serveri koji ne dozvoljavaju anonimne ulaze, vec zahtevaju odredjeni password. Da bi upali u ovakav server ne postoji drugi nacin osim da provalimo password. Predlazem da prethodno kao password isprobate ime samog servera, a ukoliko to nece probajte neki password sa sledece kratke liste:

admin 12345
administrator abc
pass qwerty
password
open
enter

(procitajte tutorial 'Password Krekeri')

Ukoliko nece ni jedan od ovih passworda onda vam preporucujem jedan lamerski, ali efikasan nacain: da nabavite neki program za krekovanje FTP passworda. Na mom sajtu mozete naci odlican program za te svrhe, a zove se Crack FTP. O samom programu ne trebam mnogo da vam pricam jer je veoma jednostavan za koriscenje. Potrebno je samo da unesete adresu FTP servera, kliknete na CRACK i sacekate da vam se pojavi password FTP servera.

Dakle uspeli smo sada da nabavimo password i upascemo u FTP server, ali tu nastaje jedan problem. Svaki upad u FTP server ostavlja log na kome se vidi da je neko usao u server. Tacnije u logu se vidi nasa IP adresa, a ukoliko neko zna nasu IP adresu, vrlo lako ce nas uhvatiti. Najbolji nacin za sakrivanje IP adrese je koriscenje Firewall-a, WinGate-a, Proxy-a. Ukoliko neznate sta je to, evo malog objasnjenje u nekoliko crta. Proxy je zapravo server na koji se mi konektujemo i koji nam daje laznu IP adresu tj. adresu proxy servera tako da ce se, ukoliko upadnemo u FTP server, u logovima pojaviti adresa proxy servera umesto nase. Sve ovo radi na sledecem principu:

Localhost --> Proxy Server --> FTP Server --> Proxy Server --> Localhost

Posto ja predpostavljam da vi nikad niste koristili neki od proxy servera, morace te da iskoristite program koji se naziva Proxy Redirect i koji se takodje nalazi na mom sajtu. Sam program je veoma jednostavan i dolazi sa velikom listom proxy servera. Takodje i vi sami mozete pronaci proxy servere ako u Google-u ili Yahoo-u ukucate 'proxy server'. Uz pomoc ovog programa bicete potpuno zasticeni i ne postoje nikakve sanse da budete uhvaceni. Detaljno objasnjenje o ovom programu nalazi se u njegovom Readme.Txt fajlu.

Sada smo totalno spremni za upad u FTP server. Dakle, pokrenuli smo proxy server, konektovali se na FTP server i sta sada? E sada je veoma jednostavno! Recimo da zelimo da dodjemo do odredjenog fajla koji se naziva SIFRE.DOC i koji se nalazi u direktorijumu PASS. Da bi ovo uradili pratite sledeci postupak:

ftp> cd pass
Ovom komandom uci ce mo u direktorijum (folder) pod imenom pass. Posto se sada nalazimo u folderu u kome se nalazi zeljeni fajl koji zelimo da download-ujemo, potrebno je izvesti sledeci korak:

ftp> get SIFRE.DOC
Ovime smo otpoceli download naseg zeljenog fajla.

Ukoliko zelimo da vidimo spisak svih fajlova i direktorijuma na serveru unesite samo komandu DIR i spisak ce vam se pojaviti. Nakon sto smo download-ovali zeljeni fajl sa servera ukucacemo DISCONNECT kako bi se diskonektovali tj. kako bi napustili FTP server.

Takodje bih trebalo da spomenem i komandu SYST koja je veoma interesantna. Naime, ona sluzi za prikaz informacija o sistemu FTP servera tj. informacija o operativnom sistemu i verziji FTP-a. A ukoliko to znamo mozemo pronaci odredjeni propust (rupu) u sistemu, ali o tome cemo nekom drugom prilikom...

Nadam se da sam vam bar priblizno objasnio upade na FTP servere. A sada nemojte bas da pravite veliku stetu, jer ipak... nije nam to cilj ;)

Нема коментара:

Постави коментар

Napisite ovde svoj komentar